Stomatologia i kardiologia…

Twoje serce to nasza troska, lecz nie zapominajmy o zębach… ich choroby mogą prowadzić do wielu schorzeń kardiologicznych, również miażdżycy oraz poważnych zapaleń struktur serca.

Problemy stomatologiczne dotykają wszystkich z nas. Często w ramach ich leczenia lekarze dentyści wykonują ekstrakcje zębów, do rzadkości nie należy piaskowanie czy skaling… Leczenie endodontyczne od dawna jest powszechne. Wszystko to dotyczy także chorych kardiologicznych. I tu pojawia się problem związany z odpowiednim przygotowaniem takiego chorego do zabiegu. Do wielu zabiegów należy odstawić leczenie przeciwkrzepliwe („rozrzedzające krew”) ,ale często takie postępowanie jest przeciwskazane czy wręcz niebezpieczne z punktu widzenia kardiologii. Udar mózgu czy zawał serca to możliwe komplikacje nagłego odstawienia leków. Pewna grupa chorych wymaga również profilaktyki antybiotykowej okołozabiegowej, aby uniknąć bardzo poważnych powikłań związanych z infekcją bakteryjną w obrębie serca.

Problem z bolącym zębem często pojawia się nagle. I chcemy rozwiązać go szybko. A tymczasem często na wizytę u kardiologa trzeba długo czekać. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów, we współpracy ze stomatologami wprowadziliśmy konsultację przed zabiegami stomatologicznymi dla pacjentów z przewlekłymi chorobami serca.

Jeśli:

  • stosujesz leki takie jak: Warfin, Acenocumarol, Xarelto, Pradaxa, Eliquis, Plavix, Efient, Brilique, Clopidogrel, lub inne wpływające na krzepnięcie krwi
  • masz wadę zastawkową serca, lub jesteś po operacji zastawki serca
  • cierpisz na migotanie przedsionków
  • przebyłeś epizod zatorowości płucnej
  • masz rozpoznaną skrzeplinę w sercu
  • jesteś po przeszczepie serca lub innego narządu
  • posiadasz urządzenie wspomagające pracę komory serca

Zapisz się na konsultację przed planowanym zabiegiem stomatologicznym. Na wizytę zabierz dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia kardiologicznego oraz listę leków, które stosujesz.

Koszt konsultacji przed procedurami stomatologicznymi to 100 złotych.

W ramach konsultacji ustalamy indywidualny plan wstrzymania leczenia przciwkrzepliwego i ewentualnego, tymczasowego stosowania innych leków, ustalamy wskazania do profilaktyki antybiotykowej i w razie potrzeby zapisujemy odpowiednie leczenie. W ramach tego typu konsultacji nie wykonujemy rutynowo badania UKG.

Ponadto, w gabinecie w Czerwionce-Leszczynach możecie Państwo od razu umówić się na wszelkiego rodzaju procedury stomatologiczne wykonywane przez doświadczonych, współpracujących z nami stomatologów z zespołu A-DENT